THANKA, (tibeti – THAN-KA)
Buddhista kifejezés, szintén Mandalaelvű megjelenítés. Lehet geometrikus, vagy Istenség ábrázolás.
Témájában főleg a Buddha-dharma ismertetését szolgálja. Témái lehetnek még az Univerzum megmutatása, „életkerék”( bhava csakra), Buddhista Szentek, iskolák alapítói. Abban különbözik az Indiai mandaláktól, hogy vászonra festett, brokáttal keretezett szentkép. Jelentősége van a brokát színének, és a brokátok színsorrendjének. Alul és fölül merevítő lécet bujtatnak az anyagba így az kimerevíti a képet. Jellemzője még a thankáknak, hogy sárgaszínű selyem takarót is varnak a mandala kép fölé, így a képet az avatatlan szemek elöl elrejthetik.
A thanka látása, nézése valódi műélvezetet jelent. Az esztétikai élményen túl azonban sok más előnyt is kínál: a lelki világosságot szolgálja, segítséget nyújt lelki gyakorlatok végzéséhez, lehetőséget ad az összpontosításra, a tudat rendezettebbé válására, a tudattalanban felhalmozott tapasztalatok
megismerésére és egyesítésére. A misztikus diagramoknak, összetett ábrázolásoknak gyógyító erőt tulajdonítanak. Mindegyik thanka áldást közvetít, emlékeztet a bölcsesség, a kedvesség, a szánalom erényére.
Az általunk forgalmazott thanka-kat Tibetből Nepálba települt festők készítik. Mindegyik kép kézi festésű. A festékhez sokféle alapanyagot használnak. Hagyományosan ásványokból és növényekből készítik az öt alapszínt. Ehhez az alaphoz vegyítik Tibetből származó ásványok és drágakövek porított anyagát. A képek csodálatos csillogásukat a festékhez adott aranyportól kapják.
|