Nepáli kézicsomózású szőnyeg
A csomózást az évszázados szőnyeg készítés hagyományai alapján egyszerű szövőszékben készítik. Csak és kizárólag természetes színező anyagokat használnak. A festés a különböző növények kifőzésével történik.
Érdekességek és látványosságok
A hatalmas Himalája déli lankáján fekszik Nepál, az ősrégi királyság. Területe: 47.000 km2, lakosainak száma pedig meghaladja a 15 milliót. Lhasa-ban, Tibet fővárosában áll a Thalabalas palota, melyben Tibet vallási vezetője a Dalai Lama élt. A kínai inváziót követően azonban közel 100.000 kővetőjével a szomszédos városba menekült. Tibet számos völgyében, a szegény lakosok kunyhókban élnek. Nepálba a tibeti menekültek hozták magukkal a szőnyegcsomózás kultúráját. Így a nepáli szőnyegek nem mások, mint eredeti tibeti szőnyegek.
Zen RP 2006 natur
Kathmandu Nepál fővárosa és egyben egyetlen nagyvárosa mintegy 250.000 lakossal. Megkülönböztetjük az óvárosát és az újvárost. Az óváros viszonylag kicsi és a régi királyi palota köré épült. Az újvárost sajnos ma már számtalan csúnya betonépület is szegélyezi. A turizmus növekedésével a "szuvenír-üzlet" is virágzásnak indult. Számos kis istenke szobrot, az úgynevezett Golka Messzet és Tangazt találunk a szuvenírek között.
Az óváros elbűvölő atmoszférájú, melyet főként számos pagodájának köszönhet, melyeket nagyrészt Visanak és Sívának szentelték. Nepál legöregebb és legjelentősebb szent helye Swayambumat. Ezt a helyet számos helyi és turista is látogatja. Különlegességnek számít a sok jelenlévő majom, amely a buddhisták és a hinduk számára is szent állat. Ezért az itt található templomot majomtemplomnak is nevezik, a sok majom jelenléte miatt.
A kerek tornyú Bodnath-Skupa, amely mintegy 40 m magas már messziről felismerhető. Az ideérkező hívők mindannyian megforgatják az imamalmot. Közvetlenül a csúcs alatt található Buddha szeme. Bhaktapur, az ország 3. legnagyobb városa. Itt található az Aranykapu, mely a világ leggazdagabban és legékesebben díszített kapuja.
Classica exclusive
A királyi palota kézzel faragott ablakain keresztül látni lehet a piacteret. Ez pedig a Jagda Pula pagoda, amelyik 5 emeletével a legnagyobb pagodának számít és amely az isteneknek lett szentelve.
A nepáli kézicsomózású szőnyeg készítése
A szövőüzemben előkészítik a gyapjút. A nyers gyapjút szortírozzák és szétszedik. A kiváló minőséget a Himalája magaslati gyapjúja adja, amely a tibeti szőnyeg strapabíróságát és hosszú tartósságát szavatolja. Egy tűvel kirakott kefével szöszt készítenek, majd megsodorják és feltekerik. Mindezeket a munkafázisokat kézimunkával végzik. Ennek köszönheti a tibeti szőnyeg a természetességét.
Egy szövőszéknél mindig több szövőnő dolgozik. A csomózást az évszázados szőnyeg készítés hagyományai alapján egyszerű szövőszékben készítik. Csak és kizárólag természetes színező anyagokat használnak. A festés a különböző növények kifőzésével történik. A szín intenzitása a főzetben töltött idő függvényében változik. Ezt követően a szálakat a szabad ég alatt szárítják meg, majd felgombolyítják őket mielőtt a gyapjúraktárba kerülnének.
A tankák kézzel készített vallásos motívumok, melyeket korábban szerzetesek készítettek. Nagy műgonddal készítik el a szőnyegmotívumokat is. Palma, Padma, Patana, Laria Extra, Rana, Madras, Shangrila, Tashi, Melina és Nora: ezek a Nepálban készített tibeti szőnyeg fantázianevei és egyben a minőségi osztályuk is, melyek különlegesek és magas minőséget képviselő darabok egytől egyig. Különleges a csomózási technika is, mert miután összeszövik a szálakat, azután fel is vágják ezeket.
Tashi grün
A szálakat egy fémpálcára csomózzák. Minél szélesebb a pálca, annál nagyobb az anyagfelhasználás. Ha egy szőtt sor elkészült, akkor azt egy fakalapáccsal a vaspálcára ütik. Végül behúzzák a zárószálat, melyet szintén leütögetnek. Csak ezt követően vágják fel a csomókat a pálca fölött. A kilógó részeket levágják, azért hogy a bársonyos tapintású felület egységes legyen. Amint készen vagyunk a szőnyeg csomózásával, a felületet felborzolják egy kis fémszerszámmal és végül megnyírják a szőnyeget egy nagy ollóval. Majd a szőnyeg mintáinak felületét nyírják meg. Ezt domború nyírásnak nevezzük.
Ezek után a szőnyeg minőségi ellenőrzése következik. Azonban a tibeti szőnyeg a csomózást és a nyírást követően még nem befejezett, mivel egy speciális mosodába kerülnek. A szőnyeg egy hengerre tekerve párszor megmártózik a lúgos mosófolyadékban. Ezt követően a szőnyegből kinyomják, illetve kipaszírozzák a folyadékot. Végül tiszta vízzel átmossák, azért, hogy a maradék tisztítószer is kijöjjön belőle. Majd egy eulan nevű szerrel történő kezelés következik, mely védelmet biztosít a molyokkal szemben.
Shangrila 705 caramel
A szőnyeg végül egy szárítóraktárba kerül. Itt szétterítik és formázzák a szőnyegeket, ha szükséges, akkor még kézzel is kinyújtogatják. Ezt követi az egyenkénti végkontroll, a címkézés, majd a csomagolás. Csak sok-sok munkafolyamat után kerülhetnek a tibeti szőnyegek a világ tetejéről az otthonunkba, melyek különlegesen szépek, minőségi darabok és klasszikus eleganciát sugallnak. |