Az itteni élővilág sokféleségét tekintve Nepál a Föld egyik leggazdagabb országa. Ez a biológiai sokféleség főként az ország domborzati változatossága miatt alakulhatott ki. Nepál északon a Himalája 8000 méteres csúcsaitól, a délen alig 70 méteres síkságig terjed.
Az országot számtalan folyó szabdalja, melyek a Himalája gleccsereiből indulnak ki és mély völgyeket vájva végül a Hindusztáni-alföldön a Gangeszbe torkollanak. A Kali Gandaki folyó a világon az egyik legmélyebb kanyont vájta ki a Himalája csúcsai között.
Az éghajlat a domborzattól függően a trópusi monszuntól kezdve a szárazabb kontinentálson át a hegyvidékiig változik. A növényvilág ezért hol tundraszerű, máshol sivataghoz hasonló, vagy éppen trópusi dzsungelt idézi.
Az ország vadállományai is meglepően gazdag: tigris, leopárd, jak, orrszarvú, különféle majmok, medvék és más állatok élnek együtt több ezernyi madár, bogár és pillangófajjal.
Nepál kiterjedt természetvédelmi terüleinek köszönhetően már több veszélyezetett növény- és állatfajt sikerült megmenteni, mint Ázsia más területein.
Az országnak 9 nemzeti parkja és 3 vadvédelmi rezervátuma van, melyek mind a hegyvidéki területeken, mind a déli Terai síkságon fellelhetők. Legtöbbjük könnyen megközelíthető kiépített úton és a kíváncsi látogatóknak testközelben mutatják be ezeket a természeti csodákat.
Jak |