A Himalája legmagasabb részei mentén fekszik a Nepáli Királyság, amely szegény ország ugyan, de annál gazdagabb látványos tájakban és kulturális kincsekben.
Dél-Himalája szélén fekvő ország, északról Kína, délről pedig India határolja. Szélesség és hosszúság szempontjából csak egy a sok kis ország közül, a magasságát tekintve viszont minden országot lehagy. Nemcsak hogy itt találhatók a világ legmagasabb hegyei - pl. a felhőkbe nyúló Everest és Annapurna -, de ezek a legfiatalabbak is, és még mindig nőnek. A négy hegylánc - Chure, Mahabharat, Himalája és a Tibeti-hg. - mellett délen hatalmas síkságok, az ország középső részén bőven termő hegyek, északon pedig magas sivatagok is találhatóak. A Mahabharat-hegylánc és a Himalája közötti megművelt területeken él a lakosság nagy része.
Több, mint 65OO fajta fa és vadnövény honos Nepálban. A nemzeti virág, a rododendron (v. havasszépe) márciusban és áprilisban borul virágba és különböző színekbe. Az állatvilág is nagyon változatos: 8OO madár- és egzotikus emlősfaj él itt: többek között a királyi bengáli tigris és a hópárduc. Sajnos a vadvilág megtekintésének lehetősége nagyrészt a nemzeti parkokra, természetvédelmi területekre és Nyugat-Nepálra korlátozódik, ahol ritka az emberi népesség. Tipikusan két szezon jellemzi a klímát: a száraz- (októbertől májusig), és a csapadékos szezon (júniustól szeptemberig). A monszunok, amelyek gyakran elöntik a déli síkságokat, jellemzőek az egész országra. A hőmérséklet általában a nyári hónapokban (május, június) a legmagasabb, és a téli hónapokban (december, január) a legalacsonyabb.Nepál (nepáli nyelven: नेपाल) független dél-ázsiai állam. India és Kína közé ékelve, a Himalája területén fekszik. Magyarországnál másfélszer nagyobb, tengerparttal nem rendelkezik. 1768 óta tartó függetlenségét több-kevesebb külső segítséggel sikerült megőriznie. 2007. december 28-án, történelmi szavazás eredményeként, a parlament a királyság eltörlése mellett foglalt állást,majd az újonnan megválasztott nemzetgyűlés 2008. május 28-án eltörölte a 240 éve fennálló monarchiát és Nepált demokratikus köztársasággá nyilvánította.
Zászló:
Nepál az egyetlen ország a földön, melynek zászlaja nem négyszög alakú. Eredeti formájában két zászlóból állt, melyek a XIX. században váltak eggyé. A zászló két egymás felé helyezett háromszögei karmazsinvörös színűek, keskeny kék szegéllyel. A felsőn egy hold, az alsón egy tizenkét ágú nap van elhelyezve. A háromszögek a Himalája csúcsait, míg a nap és a hold az idő folyását jelképezik, egyben a buddhizmus jelképei is. Mindezen túl a hold a jelenlegi, a nap pedig a korábbi uralkodó család szimbóluma. A zászló kifejezi a vágyat, hogy az ország addig létezzen, míg a nap és a hold.
A zászló szélességének és hosszúságának aránya 4:3.
A zászlón levő jelképek eredetileg emberi arcot viseltek, de az 1962. december 12-én elfogadott zászlóról mindezt elhagyták, és azóta is tiltják a használatát.
A nemzeti zászló mellett használt lobogók
A királyi lobogó karmazsinvörös színű, keskeny fehér szegéllyel. A lobogó bal felső sarkában a nemzeti zászlóban is szereplő hold, jobb felső sarkában pedig a nap van ábrázolva. A zászló közepén egy ágaskodó fehér oroszlán van elhelyezve, mancsában egy fehér zászlót tartva. A zászló oldalainak aránya 3:4.
A nepáli maoisták — az eredeti nepáli lobogót (a hivatkozott oldalon alul) megcsúfoló — zászlaja.
Ld. még: Mao kulturális forradalma
Címer:
Nepál címere egy tájkép, amelyen a Himalája hegyeit ábrázolták egy völgyből. A egy felől egy patak folyik, amelynek két oldalán ház, tehén, fácán, rododendron-virágok, valamint két harcos látható, míg a hegy bal és jobb oldalán a Hold és a Nap látható. A tájkép felett két nepáli tőr, két nepáli zászló, valamint a királyi korona került elhelyezésre. Alul, egy vörös szalagon olvasható az ország mottója szanszkritul: „Ja'nani Jan'mabhumis'hcha Swar'gadapi Gariya'si” (Az Anya és a Szülőföld többet ér, mint az Egek Királysága).
|